Větrání s rekuperací

Je větrání důležité?

Nekvalitní vzduch v neprodyšně uzavřených domech

Vyšší tepelně izolační standard a neprodyšně utěsněné stavební otvory pomáhají podstatně snižovat spotřebu energie na vytápění.
 
Tvorba plísní

Jenže tím v domě zůstává nejen teplo, ale také vlhkost a škodlivé látky. Tak vzniká optimální klima pro tvorbu plísní a množení roztočů, následně riziko alergií a onemocnění dýchacích cest.

Zdravotní ohrožení

Další zdravotní rizika představují koncentrace škodlivin, které jsou ve vnitřních prostorách až 10krát vyšší než ve venkovním prostředí. Podílejí se na tom emise z některých stavebních materiálů, zařizovacích předmětů, lepidel apod., které mají po léta vliv na kvalitu vzduchu v místnostech.
 
Kolik čerstvého vzduchu člověk potřebuje?

Abyste zajistili dostatečnou výměnu vzduchu v místnostech, zabránili koncentraci škodlivých látek a vzniku plísní, je nutné otevírat okna alespoň 8x denně na 8 minut. To však prakticky není v mnoha případech proveditelné.
Potom bychom totiž mluvili o plýtvání, kterému jste díky tepelné izolaci chtěli zabránit.
Kromě toho se do obytného prostoru spolu s čerstvým vzduchem dostane také hluk, prach, pyl a hmyz.
 
Jaké jsou první příznaky špatného vzduchu a nadměrné vlhkosti v budovách?

 
těžký vydýchaný vzduch“ vznikající nedostatečným větráním způsobuje bolesti hlavy a snižuje duševní výkonnost 
mlžení zrcadel v koupelnách 
černé skvrny v rozích stěn, u oken a pod 
nepříjemná vůně zatuchlého vzduchu 

Výhody nuceného větrání
 
V porovnání s klasickým větráním okny docílíme energetických úspor. 
Díky vynikající zvukové izolaci je zajištěna velká intimita prostoru – v místnostech lze pobývat a spát při zavřených oknech, aniž jste obtěžováni hlukem z ulice. 
Čistota přiváděného vzduchu - možnost zabudování různých typů filtrů včetně protialergických 
Odvádí průběžně všechny škodliviny (cigaretový kouř, kysličník uhličitý) a různé pachy (z nátěrů, vaření aj.). 
Nezvyšuje se vlhkost vzduchu, nevzniká povrchová kondenzace, netvoří se plísně apod. 
Plně automatický provoz větracích systémů 
Nevznikají tepelné šoky ani průvan. 
Nastavení požadovaného množství čerstvého vzduchu rekuperace

Úsporné větrání – rekuperace
 
Jedná se o jednoduchý a velmi účinný systém se zpětným ziskem tepla, který zajišťuje nejen neustálý přívod čerstvého vzduchu, ale i značné úspory ve vytápění (až 40 %).
Rekuperační větrací jednotka sestává z  rekuperačního výměníku, dvou ventilátorů, vzduchového filtru a ovládacího panelu. Princip funkce spočívá v tom, že odpadní vzduch, který vychází z místnosti ven, nám ohřívá vzduch čerstvý, přicházející z chladného venkovního prostředí. Vzduch se tedy před vstupem do místnosti téměř zadarmo předehřívá aniž by došlo ke smíšení se vzduchem odpadním.
Výhody rekuperační jednotky:
vysoká účinnost - díky speciální technologii předává cca 80 % tepla 
kontrolované větrání podle potřeby – nastavitelné stupně větrání 
filtrace čerstvého i odváděného vzduchu – obsahuje i prachové a pylové filtry 

Význam větrání
Tepelně-vlhkostní mikroklima je nejdůležitější složkou pro zajištění zdravého vnitřního prostředí budov. 
V řadě vyspělých zemí se proto pro dodržení optimální relativní vlhkosti vzduchu mezi 35 a 45 % předepisuje nucené řízené větrání bytů. 
Mikrobiální mikroklima je vytvářeno mikroorganismy bakterií, viry, plísněmi, sporami a pyly. Vážným problémem se v poslední době stávají alergické syndromy na spory různých druhů plísní a pylových částic. Dosud nejúčinnějším způsobem, jak snížit mikrobiální koncentrace v budovách, je dokonalé větrání s přívodem kvalitního venkovního vzduchu. 
Stále se zpřísňující požadavky na kvalitu obvodových konstrukcí bytových staveb a snižování průvzdušnosti všech spár s sebou přináší řadu problémů: 

- výrazně klesá přirozená výměna vzduchu v interiéru až pod hodnoty n < 0,05 h-1 naprosto nevyhovující z hygienických hledisek

- při neměnné produkci vodních par průměrné rodiny do interiéru bytu (až 10 l/den) dochází pak k výskytu plísní se silně negativními důsledky pro lidské zdraví

- kondenzovaná vlhkost nepříznivě ovlivňuje vzhled i životnost stavebních konstrukcí

- zejména u novostaveb dochází k přehřívání staveb letní solární zátěží, prakticky bez možnosti přirozeného odvětrání

Nové znění ČSN 730540 - 2 (2002) Tepelná ochrana budov zavádí v souladu s EU výrazně zpřísněné hodnoty součinitelů prostupu tepla všech obvodových konstrukcí vůči předchozím požadavkům. Dále se v nové normě specifikují hygienické požadavky na výměnu vzduchu v budovách, využívání řízeného větrání s rekuperací tepla a kontrola vzduchotěsnosti (neprůvzdušnosti) budov podle ČSN EN 13829. Smyslem těchto zásadních změn je především snížení provozní energetické náročnosti staveb a dále zkvalitnění jejich vnitřního mikroklimatu. 

Co je to rekuperace?

Rekuperace, neboli zpětné získávání tepla je děj, při němž se přiváděný vzduch do budovy předehřívá teplým odpadním vzduchem. Teplý vzduch není tedy bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu. 
A co je účinnost rekuperace?

Účinnost rekuperace = účinnost zpětného získávání tepla = využití odpadního tepla pro předehřev chladného, čerstvého vzduchu.
Účinnost rekuperace se musí pohybovat mezi 0 a 100 %.
Nulová účinnost
je účinnost otevřeného okna - teply vzduch je bez užitku odváděn a studený, čerstvý vzduch je přiváděn do místnosti, která rychle vychládá až na venkovní teplotu.
Stoprocentní účinnost
(technicky nerealizovatelné) by byla tehdy, pokud by se přiváděný vzduch ohřál od odváděného na jeho původní teplotu. Místnost by byla větrána bez ztráty energie.
Reálná účinnost rekuperace 
se pohybuje u běžně dostupných vzduchotechnických zařízení od 30 do 90 %, přičemž účinnost nad 60 % se považuje za dobrou, nad 80 % za špičkovou. U jednotek DUPLEX se účinnost rekuperace pohybuje od 52 % do 90 % (záleží na velikosti jednotky, průtoku vzduchu a typu rekuperačního výměníku). 
Využití rekuperace

Rekuperační výměníky tepla se nejčastěji osazují přímo do větracích jednotek.
Rekuperaci je tak možno využít prakticky ve všech typech objektů při hygienicky nutném větrání - a to od bytů a rodinných domů, přes občanské stavby, bazény až po průmyslové stavby. V poslední době se v souvislosti se stále vzrůstající cenou energie stále častěji rekuperace využívá i pro rodinné domy a byty.
Rekuperační výměníky lze využít i v klimatizovaných objektech - zde dochází v letních měsících k "rekuperaci chladu" - přiváděný teplý vzduch je ochlazován odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem. 
 
Zde Vám nabízíme ke stažení tyto prospekty:

Prezentace systému RD Atrea
Prospekt teplovzdušné vytápění, větrání s rekuperací tepla
Prospekt větrání RD a bytů
Orientační cenové rozpočty
Ceník jednotek DUPLEX a nádrží IZT

Ochrana osobních údajů
© 2024 www.neosolar.cz | realizace Big point, 3Nicom websolutions